AKTUALNOŚĆ:

Czy otyłość może prowadzić do cukrzycy?

Dodano: 31-10-2017

6859837-owoce-i-glukometr-900-666_1

Stało się. Cukrzyca uzyskała miano największej niezakaźnej choroby XXI wieku. Choruje na nią blisko 350 mln ludzi. Największy odsetek, bo aż 90% diabetyków choruje na cukrzycę typu II czyli tak zwaną insulinoniezależna. Głównie choroba ta dotykała osoby starsze. Jednak w dzisiejszych czasach młode osoby prowadzą bardzo intensywny tryb życia. Wiąże się to z nieregularnymi posiłkami o niskiej wartości odżywczej z dużą ilością tłuszczu, soli czy cukru, wysokim poziomem stresu i niską aktywnością fizyczną. Osoby te są szczególnie narażone na cukrzycę.

Trzustka to narząd odpowiedzialny za wydzielanie insuliny. U osób z otyłością działanie jej jest nadmiernie osłabione. Zdaniem Konrada Gaca, specjalisty żywieniowego dzieje się tak, ponieważ duże pokłady tkanki tłuszczowej powodują insulinooporność – stan, w którym nasze ciało jest oporne na insulinę. Wpędzona w błędne koło trzustka osoby zmagającej się z otyłością produkuje coraz więcej insuliny, co w efekcie przekłada się na kolejne niechciane kilogramy. Kiedy przepracowana trzustka nie jest w stanie dłużej działać, rozwija się cukrzyca. Cukrzyca jest chorobą dietozależną, dlatego za jedną z jej głównych przyczyn uważa się właśnie otyłość. I to nad nią w pierwszej kolejności trzeba zapanować.

W walce z cukrzycą i otyłością ważnym elementem są regularne, pełnowartościowe posiłki. Cukry proste w mgnieniu oka wchłaniają się do organizmu. W konsekwencji błyskawicznie wzrasta poziom glukozy we krwi, dlatego też cukry te nie są wskazane dla cukrzyków. Produkty, których powinny unikać osoby chorujące na cukrzycę to słodycze, słodzone napoje gazowane, wszelakiego rodzaju szybkie przekąski, ale niestety też owoce zawierające duże ilości cukrów. Ustalając odpowiednią dietę warto skorzystać z porady lekarza bądź dietetyka.

Artykuł powstał na potrzeby realizacji projektu „Fabryka Zdrowia” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Być Razem”. Projekt dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego

loga

Pomóż przez DotPay
Chcę pomóc!
Potrzebuję pomocy!