AKTUALNOŚĆ:

Nastolatek kontra massmedia – trudne starcie

Dodano: 31-10-2017

MassMedia

Wpływ mediów na nasze życie jest czymś oczywistym. W naszym otoczeniu znajduje się niewiele osób, które wytrzymują cały dzień bez oglądania telewizji, czytania gazet, surfowania po Internecie czy słuchania radia. Dla wielu nastolatków oglądanie telewizji bądź seriali jest najczęstszą aktywnością w domu. Bez dodatkowych zajęć fizycznych problem związany z nadwagą i otyłością może się nasilić.

Dostęp do wirtualnego świata, rozwój telewizji i mediów społecznościowych spowodował, iż bez wychodzenia z domu jesteśmy w stanie praktycznie wszystko załatwić. Relacje i kontakt z rówieśnikami, ciekawe artykuły, muzyka, filmy, zakupy, dziesiątki poradników, a nawet konsultacje ze specjalistami. W Internecie jest wszystko. Okno na świat. Zbombardowany ilością informacji nastolatek, którzy często jest jeszcze na etapie poszukiwania własnej tożsamości, zmagający się z brakiem poczucia własnej wartości i wyjątkowości postawiony jest przed faktem, iż czuje presję podporządkowania się obowiązującym kanonom mody. Nastolatek najbardziej narażony jest na wpływ informacji przekazywanych z medialnego świata. Szczególne zagrożenie niesie za sobą sztuczność, jaką przekazują media. Wszechobecne filtry na zdjęciach, które powodują, iż wyglądamy o stokroć lepiej niż w rzeczywistości, masowo pojawiające się zdjęcia męskich i kobiecych metamorfoz, które mają zmotywować do regularnego i intensywnego wysiłku, mnogość książek i filmów związanych z fitnessem, masowa suplementacja specyfikami, które w szybkim tempie mają polepszyć nasz wygląd i samopoczucie, a także seksapil i kult ciała pojawiający się w teledyskach czy reklamach. Media mówią, iż młody człowiek, aby osiągnąć szczęście i spełnienie powinien być bardzo zadbany, wysportowany, modnie i oryginalnie ubrany, pewny siebie, inteligentny, błyskotliwy, pełen pasji… Co z osobami, które jednak nie wpisują się w wymagane kanony?

Osoby poszukujące swojej tożsamości, dojrzewające i szybko zmieniające się pod wpływem hormonów, nieśmiałe, z niskim poczuciem własnej wartości, bardzo emocjonalnie podchodzące do pojawiających się w życiu porażek i kryzysów, a także nie mające przyjaciół bądź wsparcia ze strony rodziny szybciej ulegają presji pochodzącej z mediów. Osoby z nadwagą jeszcze częściej popadają w pułapkę zaburzeń odżywiania.

Nastolatek próbujący poradzić sobie ze swoim smutkiem i nieakceptacją siebie stara się dostosować do narzuconych kanonów. Przejawia się to większą obsesją na punkcie stosowania diet redukujących masę ciała. Moda na zdrowy styl życia może doprowadzić do anoreksji (jadłowstręt psychiczny), bulimii (żarłoczność psychiczna) czy bigoreksji (obsesja na punkcie muskulatury). Mogą się równocześnie pojawić zaburzenia depresyjne, myśli samobójcze, samookaleczenia. Aby nie doprowadzić do takiego stanu warto już od najmłodszych lat zwracać dziecku uwagę na wartości związane z jego wewnętrznym pięknem – zainteresowania, pasję, inteligencję, empatię, wrażliwość i stosunek do samego siebie. Dbanie o ciało to troska i akceptacja samego siebie. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek podczas stosowania diet czy ćwiczeń. Bogactwo Internetu nie zastąpi osobistej wizyty u specjalisty, który w racjonalny sposób zaproponuje zmianę trybu życia. Uczenie się dystansu do świata medialnego, a także odkrywanie swoich osobistych zasobów poprzez udział w grupach wsparcia, kołach zainteresowań, harcerstwie i innych sieciach społecznego wsparcia pomoże uchronić młodego człowieka przez uleganiem presji mass mediów.

Artykuł powstał na potrzeby realizacji projektu „Fabryka Zdrowia” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Być Razem”. Projekt dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego

loga

Pomóż przez DotPay
Chcę pomóc!
Potrzebuję pomocy!