AKTUALNOŚĆ:

Otyłość a obraz samego siebie.

Dodano: 31-10-2017

 

1111

W dzisiejszych czasach ciało podlega nieustannym ocenom pochodzących od innych osób, ale również od nas samych. To jak myślimy o sobie, czy siebie akceptujemy, czy jesteśmy pełni kompleksów zależy od naszego obrazu siebie. Obraz samego siebie jest mocno związany z poczuciem własnej wartości i kształtuje się we wczesnym dzieciństwie. Często nie zdajemy sobie sprawy, że komentarze, opinie czy krytyka wyglądu dziecka może tak mocno wpłynąć na jego późniejsze myślenie o sobie samym. Najważniejsze są opinie, które wygłaszają pod naszym adresem osoby, z którymi się utożsamiamy i na których zdaniu nam zależy (najpierw rodzice, rówieśnicy, później w ciągu życia partnerzy, współmałżonkowie). Jeśli ktoś od dziecka był inny, grubszy niż rówieśnicy i, w jego pojęciu od nich gorszy (bo wyśmiewany czy odrzucany), to w przyszłości może mieć niską samoocenę niezależnie od wskazań wagi. Istnieje przekonanie, że jeśli uda mi się schudnąć będę mogła/mógł w końcu realizować swoje plany i marzenia, zaakceptuję siebie, zakocham się i będę szczęśliwa/-y. Niestety zwykle jest odwrotnie, pomimo spadku wagi problemy nie mijają, pojawia się za to presja utrzymania lub częściej - obniżenia wagi o kolejne kilogramy. Gdy nie ma oczekiwanych zmian, następuje rozczarowanie i powrót do dawnego stylu życia i odżywiania, przez co znów tycia. Koło się zamyka. Kompleksy tych osób są związane z obrazem siebie, a nie z kilogramami. 

Wyjściem z takiej sytuacji jest praca nad otwarciem się na siebie i polubieniem siebie takim jakim się jest bez ciągłego krytykowania się, potępiania czy negacji. Gdy zaakceptujemy siebie wraz ze swoimi niedoskonałościami, możemy realizować swoje cele niezależnie od wyglądu, łatwiej będzie nam dać o siebie, swoje ciało i ewentualnie zrzucić kilka kilogramów, gdy mamy nadwagę, ale nie odwrotnie.

A rodzice winni mieć na uwadze, że swoimi opiniami mogą wspierać rozwój pozytywnego obrazu własnej osoby u swoich dzieci lub przez ciągłe docinki, słowa krytyki odnośnie wyglądu swoich pociech, budować w nich niskie poczucie własnej wartości i brak samoakceptacji. Tym bardziej, że to właśnie rodzice są odpowiedzialni za rozwijanie w dzieciach pożądanego zdrowia psychicznego jak i fizycznego, w tym również – zachowania prawidłowej masy ciała, przez odpowiednie żywienie.

Artykuł powstał na potrzeby realizacji projektu „Fabryka Zdrowia” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Być Razem”. Projekt dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego

loga

 

 

Pomóż przez DotPay
Chcę pomóc!
Potrzebuję pomocy!